Arnold Schwarzenegger under Zerokonferansen i november 2011. Foto: Eirik Helland Urke/Zero Emission Resource Organisation/flickr (CC BY 2.0)

Schwarzenegger, Stallone och Håfström

#oscars

Max von Sydow kan få Oscar

 

Här är alla nominerade

Skådespelerskan Jennifer Lawrence och Oscarakademins ordförande Tom Sherak presenterade de nominerade. Foto: Todd Wawrychuk/A.M.P.A.S.

Idag presenterades oscarnomineringarna, inför galan den 26 februari. Max von Sydow nominerades för sin insats i Extremely Loud & Incredibly Close.

Förutom Max von Sydow finns fler svenskar bland de nominerade. Bo Persson kan få en Oscar för ljudmixningen i ”The Girl with the dragon tattoo”. ”Tinker Tailor Soldier Spy”, regisserad av Tomas Alfredson, nominerades i tre kategorier, dock ej regi.

Här är alla nominerade. Vi behåller originalnamnen på kategorierna för tydlighetens skull.

Actor in a Leading Role
Demián Bichir för ”A Better Life”
George Clooney för ”The Descendants”
Jean Dujardin för ”The Artist”
Gary Oldman för ”Tinker Tailor Soldier Spy”
Brad Pitt för ”Moneyball”

Actor in a Supporting Role
Kenneth Branagh för ”My Week with Marilyn”
Jonah Hill för ”Moneyball”
Nick Nolte för ”Warrior”
Christopher Plummer för ”Beginners”
Max von Sydow för ”Extremely Loud & Incredibly Close”

Actress in a Leading Role
Glenn Close för ”Albert Nobbs”
Viola Davis för ”The Help”
Rooney Mara för ”The Girl with the Dragon Tattoo”
Meryl Streep för ”The Iron Lady”
Michelle Williams för ”My Week with Marilyn”

Actress in a Supporting Role
Bérénice Bejo för ”The Artist”
Jessica Chastain för ”The Help”
Melissa McCarthy för ”Bridesmaids”
Janet McTeer för ”Albert Nobbs”
Octavia Spencer för ”The Help”

Animated Feature Film
”A Cat in Paris” Alain Gagnol och Jean-Loup Felicioli
”Chico & Rita” Fernando Trueba och Javier Mariscal
”Kung Fu Panda 2” Jennifer Yuh Nelson
”Puss in Boots” Chris Miller
”Rango” Gore Verbinski

Art Direction
”The Artist” Laurence Bennett och Robert Gould
”Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2” Stuart Craig och Stephenie McMillan
”Hugo” Dante Ferretti och Francesca Lo Schiavo
”Midnight in Paris” Anne Seibel och Hélène Dubreuil
”War Horse” Rick Carter och Lee Sandales

Cinematography
”The Artist” Guillaume Schiffman
”The Girl with the Dragon Tattoo” Jeff Cronenweth
”Hugo” Robert Richardson
”The Tree of Life” Emmanuel Lubezki
”War Horse” Janusz Kaminski

Costume Design
”Anonymous” Lisy Christl
”The Artist” Mark Bridges
”Hugo” Sandy Powell
”Jane Eyre” Michael O’Connor
”W.E.” Arianne Phillips

Directing
”The Artist” Michel Hazanavicius
”The Descendants” Alexander Payne
”Hugo” Martin Scorsese
”Midnight in Paris” Woody Allen
”The Tree of Life” Terrence Malick

Documentary (Feature)
”Hell and Back Again”
Danfung Dennis och Mike Lerner
”If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front”
Marshall Curry och Sam Cullman
”Paradise Lost 3: Purgatory”
Joe Berlinger och Bruce Sinofsky
”Pina”
Wim Wenders och Gian-Piero Ringel
”Undefeated”
TJ Martin, Dan Lindsay och Richard Middlemas

Documentary (Short Subject)
”The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement”
Robin Fryday och Gail Dolgin
”God Is the Bigger Elvis”
Rebecca Cammisa och Julie Anderson
”Incident in New Baghdad”
James Spione
”Saving Face”
Daniel Junge och Sharmeen Obaid-Chinoy
”The Tsunami och the Cherry Blossom”
Lucy Walker och Kira Carstensen

Film Editing
”The Artist” Anne-Sophie Bion och Michel Hazanavicius
”The Descendants” Kevin Tent
”The Girl with the Dragon Tattoo” Kirk Baxter och Angus Wall
”Hugo” Thelma Schoonmaker
”Moneyball” Christopher Tellefsen

Foreign Language Film
”Bullhead” Belgien
”Footnote” Israel
”In Darkness” Polen
”Monsieur Lazhar” Kanada
”A Separation” Iran

Makeup
”Albert Nobbs”
Martial Corneville, Lynn Johnston och Matthew W. Mungle
”Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2”
Nick Dudman, Amanda Knight och Lisa Tomblin
”The Iron Lady”
Mark Coulier och J. Roy Helland

Music (Original Score)
”The Adventures of Tintin” John Williams
”The Artist” Ludovic Bource
”Hugo” Howard Shore
”Tinker Tailor Soldier Spy” Alberto Iglesias
”War Horse” John Williams

Music (Original Song)
”Man or Muppet” from ”The Muppets” Musik och text av Bret McKenzie
”Real in Rio” from ”Rio” Musik av Sergio Mendes och Carlinhos Brown, text av Siedah Garrett

Best Picture
”The Artist” Thomas Langmann, producent
”The Descendants” Jim Burke, Alexander Payne och Jim Taylor, producenter
”Extremely Loud & Incredibly Close” Scott Rudin, producent
”The Help” Brunson Green, Chris Columbus och Michael Barnathan, producenter
”Hugo” Graham King och Martin Scorsese, producenter
”Midnight in Paris” Letty Aronson och Stephen Tenenbaum, producenter
”Moneyball” Michael De Luca, Rachael Horovitz och Brad Pitt, producenter
”The Tree of Life” (de nominerade meddelas senare)
”War Horse” Steven Spielberg och Kathleen Kennedy, producenter

Short Film (Animated)
”Dimanche/Sunday” Patrick Doyon
”The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore” William Joyce och Brandon Oldenburg
”La Luna” Enrico Casarosa
”A Morning Stroll” Grant Orchard och Sue Goffe
”Wild Life” Amanda Forbis och Wendy Tilby

Short Film (Live Action)
”Pentecost” Peter McDonald och Eimear O’Kane
”Raju” Max Zähle och Stefan Gieren
”The Shore” Terry George och Oorlagh George
”Time Freak” Andrew Bowler och Gigi Causey
”Tuba Atlantic” Hallvar Witzø

Sound Editing
”Drive” Lon Bender och Victor Ray Ennis
”The Girl with the Dragon Tattoo” Ren Klyce
”Hugo” Philip Stockton och Eugene Gearty
”Transformers: Dark of the Moon” Ethan Van der Ryn och Erik Aadahl
”War Horse” Richard Hymns och Gary Rydstrom

Sound Mixing
”The Girl with the Dragon Tattoo”
David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce och Bo Persson
”Hugo”
Tom Fleischman och John Midgley
”Moneyball”
Deb Adair, Ron Bochar, Dave Giammarco och Ed Novick
”Transformers: Dark of the Moon”
Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush och Peter J. Devlin
”War Horse”
Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson och Stuart Wilson

Visual Effects
”Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2”
Tim Burke, David Vickery, Greg Butler och John Richardson
”Hugo”
Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman och Alex Henning
”Real Steel”
Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor och Swen Gillberg
”Rise of the Planet of the Apes”
Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White och Daniel Barrett
”Transformers: Dark of the Moon”
Scott Farrar, Scott Benza, Matthew Butler och John Frazier

Writing (Adapted Screenplay)
”The Descendants” Alexander Payne, Nat Faxon och Jim Rash
”Hugo” John Logan
”The Ides of March” George Clooney, Grant Heslov och Beau Willimon
”Moneyball” Steven Zaillian och Aaron Sorkin, samt Stan Chervin
”Tinker Tailor Soldier Spy” Bridget O’Connor och Peter Straughan

Writing (Original Screenplay)
”The Artist” Michel Hazanavicius
”Bridesmaids” Annie Mumolo och Kristen Wiig
”Margin Call” J.C. Chandor
”Midnight in Paris” Woody Allen
”A Separation” Asghar Farhadi

 
 

Nu är det dags för årets Oscarnomineringar! Följ dem live här på Film.nu, från klockan 14:30.

 

Danska Susanne Bier tog hem Oscarn för Bästa icke engelskspråkiga film, ”Hämnden” med Mikael Persbrandt i huvudrollen. Colin Firth och Natalie Portman prisades som Bästa skådespelare, och ”The King’s Speech” sopade mattan med ”The Social Network” - filmen vann både för Bästa film och Bästa regi. Se bilder från röda mattan och galan!

Här är samtliga vinnare. Vi har behållit de engelska kategorinamnen för tydlighetens skull.

Best Motion Picture of the Year

The King’s Speech (2010)

Best Performance by an Actor in a Leading Role

Colin Firth för The King’s Speech (2010)

Best Performance by an Actress in a Leading Role

Natalie Portman för Black Swan (2010)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role

Christian Bale för The Fighter (2010)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role

Melissa Leo för The Fighter (2010)

Best Achievement in Directing

Tom Hooper för The King’s Speech (2010)

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

The King’s Speech (2010): David Seidler

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

The Social Network (2010): Aaron Sorkin

Best Animated Feature Film of the Year

Toy Story 3 (2010)

Best Foreign Language Film of the Year

Hævnen (2010): Susanne Bier (Danmark)

Best Achievement in Cinematography

Inception (2010): Wally Pfister

Best Achievement in Editing

The Social Network (2010): Kirk Baxter, Angus Wall

Best Achievement in Art Direction

Alice in Wonderland (2010): Robert Stromberg, Karen O’Hara

Best Achievement in Costume Design

Alice in Wonderland (2010): Colleen Atwood

Best Achievement in Makeup

The Wolfman (2010)

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score

The Social Network (2010): Trent Reznor, Atticus Ross

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song

Toy Story 3 (2010): Randy Newman (”We Belong Together”)

Best Achievement in Sound Mixing

Inception (2010)

Best Achievement in Sound Editing

Inception (2010)

Best Achievement in Visual Effects

Inception (2010)

Best Documentary, Features

Inside Job (2010): Charles Ferguson

Best Documentary, Short Subjects

Strangers No More (2010)

Best Short Film, Animated

The Lost Thing (2010)

Best Short Film, Live Action

God of Love (2010)

 
Oscarsvinnaren Mo’Nique och filmakademins ordförande Tom Sherak presenterade de nominerade under en presskonferens idag. Foto: A.M.P.A.S.

”True Grit” leder ligan med tio nomineringar medan ”The Social Network” kammar hem åtta, bland annat för bästa film och bästa regi. ”The Fighter” ligger tätt efter med sju stycken. Susanne Biers ”Hämnden” är nominerad till en Oscar i kategorin bästa utländska film.

Här är samtliga nominerade. Vi har behållit de engelska kategorinamnen för tydlighetens skull.

Best Motion Picture of the Year

127 Hours (2010)
Black Swan (2010)
The Fighter (2010)
Inception (2010)
The Kids Are All Right (2010)
The King’s Speech (2010)
The Social Network (2010)
Toy Story 3 (2010)
True Grit (2010)
Winter’s Bone (2010)

Best Performance by an Actor in a Leading Role

Javier Bardem för Biutiful (2010)
Jeff Bridges för True Grit (2010)
Jesse Eisenberg för The Social Network (2010)
Colin Firth för The King’s Speech (2010)
James Franco för 127 Hours (2010)

Best Performance by an Actress in a Leading Role

Annette Bening för The Kids Are All Right (2010)
Nicole Kidman för Rabbit Hole (2010)
Jennifer Lawrence för Winter’s Bone (2010)
Natalie Portman för Black Swan (2010)
Michelle Williams för Blue Valentine (2010)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role

Christian Bale för The Fighter (2010)
John Hawkes för Winter’s Bone (2010)
Jeremy Renner för The Town (2010)
Mark Ruffalo för The Kids Are All Right (2010)
Geoffrey Rush för The King’s Speech (2010)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role

Amy Adams för The Fighter (2010)
Helena Bonham Carter för The King’s Speech (2010)
Melissa Leo för The Fighter (2010)
Hailee Steinfeld för True Grit (2010)
Jacki Weaver för Animal Kingdom (2010)

Best Achievement in Directing

Darren Aronofsky för Black Swan (2010)
Ethan Coen, Joel Coen för True Grit (2010)
David Fincher för The Social Network (2010)
Tom Hooper för The King’s Speech (2010)
David O. Russell för The Fighter (2010)

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

Another Year (2010): Mike Leigh
The Fighter (2010): Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson
Inception (2010): Christopher Nolan
The Kids Are All Right (2010): Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg
The King’s Speech (2010): David Seidler

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

127 Hours (2010): Danny Boyle, Simon Beaufoy
The Social Network (2010): Aaron Sorkin
Toy Story 3 (2010): Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich
True Grit (2010): Joel Coen, Ethan Coen
Winter’s Bone (2010): Debra Granik, Anne Rosellini

Best Animated Feature Film of the Year

How to Train Your Dragon (2010)
L’illusionniste (2010)
Toy Story 3 (2010)

Best Foreign Language Film of the Year

Biutiful (2010): Alejandro González Iñárritu (Mexiko)
Kynodontas (2009): Giorgos Lanthimos (Grekland)
Hævnen (2010): Susanne Bier (Danmark)
Incendies (2010): Denis Villeneuve (Kanada)
Hors-la-loi (2010): Rachid Bouchareb (Algeriet)

Best Achievement in Cinematography

Black Swan (2010): Matthew Libatique
Inception (2010): Wally Pfister
The King’s Speech (2010): Danny Cohen
The Social Network (2010): Jeff Cronenweth
True Grit (2010): Roger Deakins

Best Achievement in Editing

127 Hours (2010): Jon Harris
Black Swan (2010): Andrew Weisblum
The Fighter (2010): Pamela Martin
The King’s Speech (2010): Tariq Anwar
The Social Network (2010): Kirk Baxter, Angus Wall

Best Achievement in Art Direction

Alice in Wonderland (2010): Robert Stromberg, Karen O’Hara
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (2010): Stuart Craig, Stephenie McMillan
Inception (2010): Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Douglas A. Mowat
The King’s Speech (2010): Eve Stewart, Judy Farr
True Grit (2010): Jess Gonchor, Nancy Haigh

Best Achievement in Costume Design

Alice in Wonderland (2010): Colleen Atwood
Io sono l’amore (2009): Antonella Cannarozzi
The King’s Speech (2010): Jenny Beavan
The Tempest (2010/II): Sandy Powell
True Grit (2010): Mary Zophres

Best Achievement in Makeup

Barney’s Version (2010)
The Way Back (2010)
The Wolfman (2010)

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score

127 Hours (2010): A.R. Rahman
How to Train Your Dragon (2010): John Powell
Inception (2010): Hans Zimmer
The King’s Speech (2010): Alexandre Desplat
The Social Network (2010): Trent Reznor, Atticus Ross

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song

127 Hours (2010): A.R. Rahman, Rollo Armstrong, Dido(”If I Rise”)
Country Strong (2010): Bob DiPiero, Tom Douglas, Hillary Lindsey, Troy Verges(”Coming Home”)
Tangled (2010): Alan Menken, Glenn Slater(”I See the Light”)
Toy Story 3 (2010): Randy Newman(”We Belong Together”)

Best Achievement in Sound Mixing

Inception (2010)
The King’s Speech (2010)
Salt (2010): Jeffrey J. Haboush, William Sarokin, Scott Millan, Greg P. Russell
The Social Network (2010)
True Grit (2010)

Best Achievement in Sound Editing

Inception (2010)
Toy Story 3 (2010)
TRON: Legacy (2010)
True Grit (2010)
Unstoppable (2010)

Best Achievement in Visual Effects

Alice in Wonderland (2010)
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (2010)
Hereafter (2010)
Inception (2010)
Iron Man 2 (2010)

Best Documentary, Features

Exit Through the Gift Shop (2010): Banksy
GasLand (2010): Josh Fox
Inside Job (2010): Charles Ferguson
Restrepo (2010): Tim Hetherington, Sebastian Junger
Waste Land (2010): Lucy Walker

Best Documentary, Short Subjects

Killing in the Name (2010)
Poster Girl (2010)
Strangers No More (2010)
Sun Come Up (2010)
The Warriors of Qiugang (2010)

Best Short Film, Animated

Day & Night (2010)
The Gruffalo (2009) (TV)
Let’s Pollute (2009)
The Lost Thing (2010)
Madagascar, carnet de voyage (2010)

Best Short Film, Live Action

The Confession (2010/IV)
The Crush (2009)
God of Love (2010)
Na Wewe (2010)
Wish 143 (2009)

 
 
Film.nu