Arnold Schwarzenegger under Zerokonferansen i november 2011. Foto: Eirik Helland Urke/Zero Emission Resource Organisation/flickr (CC BY 2.0)

Schwarzenegger, Stallone och Håfström

#oscargalan

Oscarsvinnaren Mo’Nique och filmakademins ordförande Tom Sherak presenterade de nominerade under en presskonferens idag. Foto: A.M.P.A.S.

”True Grit” leder ligan med tio nomineringar medan ”The Social Network” kammar hem åtta, bland annat för bästa film och bästa regi. ”The Fighter” ligger tätt efter med sju stycken. Susanne Biers ”Hämnden” är nominerad till en Oscar i kategorin bästa utländska film.

Här är samtliga nominerade. Vi har behållit de engelska kategorinamnen för tydlighetens skull.

Best Motion Picture of the Year

127 Hours (2010)
Black Swan (2010)
The Fighter (2010)
Inception (2010)
The Kids Are All Right (2010)
The King’s Speech (2010)
The Social Network (2010)
Toy Story 3 (2010)
True Grit (2010)
Winter’s Bone (2010)

Best Performance by an Actor in a Leading Role

Javier Bardem för Biutiful (2010)
Jeff Bridges för True Grit (2010)
Jesse Eisenberg för The Social Network (2010)
Colin Firth för The King’s Speech (2010)
James Franco för 127 Hours (2010)

Best Performance by an Actress in a Leading Role

Annette Bening för The Kids Are All Right (2010)
Nicole Kidman för Rabbit Hole (2010)
Jennifer Lawrence för Winter’s Bone (2010)
Natalie Portman för Black Swan (2010)
Michelle Williams för Blue Valentine (2010)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role

Christian Bale för The Fighter (2010)
John Hawkes för Winter’s Bone (2010)
Jeremy Renner för The Town (2010)
Mark Ruffalo för The Kids Are All Right (2010)
Geoffrey Rush för The King’s Speech (2010)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role

Amy Adams för The Fighter (2010)
Helena Bonham Carter för The King’s Speech (2010)
Melissa Leo för The Fighter (2010)
Hailee Steinfeld för True Grit (2010)
Jacki Weaver för Animal Kingdom (2010)

Best Achievement in Directing

Darren Aronofsky för Black Swan (2010)
Ethan Coen, Joel Coen för True Grit (2010)
David Fincher för The Social Network (2010)
Tom Hooper för The King’s Speech (2010)
David O. Russell för The Fighter (2010)

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

Another Year (2010): Mike Leigh
The Fighter (2010): Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson
Inception (2010): Christopher Nolan
The Kids Are All Right (2010): Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg
The King’s Speech (2010): David Seidler

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

127 Hours (2010): Danny Boyle, Simon Beaufoy
The Social Network (2010): Aaron Sorkin
Toy Story 3 (2010): Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich
True Grit (2010): Joel Coen, Ethan Coen
Winter’s Bone (2010): Debra Granik, Anne Rosellini

Best Animated Feature Film of the Year

How to Train Your Dragon (2010)
L’illusionniste (2010)
Toy Story 3 (2010)

Best Foreign Language Film of the Year

Biutiful (2010): Alejandro González Iñárritu (Mexiko)
Kynodontas (2009): Giorgos Lanthimos (Grekland)
Hævnen (2010): Susanne Bier (Danmark)
Incendies (2010): Denis Villeneuve (Kanada)
Hors-la-loi (2010): Rachid Bouchareb (Algeriet)

Best Achievement in Cinematography

Black Swan (2010): Matthew Libatique
Inception (2010): Wally Pfister
The King’s Speech (2010): Danny Cohen
The Social Network (2010): Jeff Cronenweth
True Grit (2010): Roger Deakins

Best Achievement in Editing

127 Hours (2010): Jon Harris
Black Swan (2010): Andrew Weisblum
The Fighter (2010): Pamela Martin
The King’s Speech (2010): Tariq Anwar
The Social Network (2010): Kirk Baxter, Angus Wall

Best Achievement in Art Direction

Alice in Wonderland (2010): Robert Stromberg, Karen O’Hara
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (2010): Stuart Craig, Stephenie McMillan
Inception (2010): Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Douglas A. Mowat
The King’s Speech (2010): Eve Stewart, Judy Farr
True Grit (2010): Jess Gonchor, Nancy Haigh

Best Achievement in Costume Design

Alice in Wonderland (2010): Colleen Atwood
Io sono l’amore (2009): Antonella Cannarozzi
The King’s Speech (2010): Jenny Beavan
The Tempest (2010/II): Sandy Powell
True Grit (2010): Mary Zophres

Best Achievement in Makeup

Barney’s Version (2010)
The Way Back (2010)
The Wolfman (2010)

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score

127 Hours (2010): A.R. Rahman
How to Train Your Dragon (2010): John Powell
Inception (2010): Hans Zimmer
The King’s Speech (2010): Alexandre Desplat
The Social Network (2010): Trent Reznor, Atticus Ross

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song

127 Hours (2010): A.R. Rahman, Rollo Armstrong, Dido(”If I Rise”)
Country Strong (2010): Bob DiPiero, Tom Douglas, Hillary Lindsey, Troy Verges(”Coming Home”)
Tangled (2010): Alan Menken, Glenn Slater(”I See the Light”)
Toy Story 3 (2010): Randy Newman(”We Belong Together”)

Best Achievement in Sound Mixing

Inception (2010)
The King’s Speech (2010)
Salt (2010): Jeffrey J. Haboush, William Sarokin, Scott Millan, Greg P. Russell
The Social Network (2010)
True Grit (2010)

Best Achievement in Sound Editing

Inception (2010)
Toy Story 3 (2010)
TRON: Legacy (2010)
True Grit (2010)
Unstoppable (2010)

Best Achievement in Visual Effects

Alice in Wonderland (2010)
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (2010)
Hereafter (2010)
Inception (2010)
Iron Man 2 (2010)

Best Documentary, Features

Exit Through the Gift Shop (2010): Banksy
GasLand (2010): Josh Fox
Inside Job (2010): Charles Ferguson
Restrepo (2010): Tim Hetherington, Sebastian Junger
Waste Land (2010): Lucy Walker

Best Documentary, Short Subjects

Killing in the Name (2010)
Poster Girl (2010)
Strangers No More (2010)
Sun Come Up (2010)
The Warriors of Qiugang (2010)

Best Short Film, Animated

Day & Night (2010)
The Gruffalo (2009) (TV)
Let’s Pollute (2009)
The Lost Thing (2010)
Madagascar, carnet de voyage (2010)

Best Short Film, Live Action

The Confession (2010/IV)
The Crush (2009)
God of Love (2010)
Na Wewe (2010)
Wish 143 (2009)

 
  • 1
  • 2
 
Film.nu