Arnold Schwarzenegger under Zerokonferansen i november 2011. Foto: Eirik Helland Urke/Zero Emission Resource Organisation/flickr (CC BY 2.0)

Schwarzenegger, Stallone och Håfström

 

Filmen, som lades ut på Youtube den 18 januari, består av hundratals 15 sekunder långa sekvenser som har producerats och laddats upp av fans världen över. Alla klipp har satts samman till en över två timmar lång film, som hittills visats över en miljon gånger på Youtube och över 300 000 gånger på Vimeo, skriver BBC News.

Läs mer: Starwars Uncut, BBC News, Filmen på Vimeo

 

Max von Sydow kan få Oscar

 

Här är alla nominerade

Skådespelerskan Jennifer Lawrence och Oscarakademins ordförande Tom Sherak presenterade de nominerade. Foto: Todd Wawrychuk/A.M.P.A.S.

Idag presenterades oscarnomineringarna, inför galan den 26 februari. Max von Sydow nominerades för sin insats i Extremely Loud & Incredibly Close.

Förutom Max von Sydow finns fler svenskar bland de nominerade. Bo Persson kan få en Oscar för ljudmixningen i ”The Girl with the dragon tattoo”. ”Tinker Tailor Soldier Spy”, regisserad av Tomas Alfredson, nominerades i tre kategorier, dock ej regi.

Här är alla nominerade. Vi behåller originalnamnen på kategorierna för tydlighetens skull.

Actor in a Leading Role
Demián Bichir för ”A Better Life”
George Clooney för ”The Descendants”
Jean Dujardin för ”The Artist”
Gary Oldman för ”Tinker Tailor Soldier Spy”
Brad Pitt för ”Moneyball”

Actor in a Supporting Role
Kenneth Branagh för ”My Week with Marilyn”
Jonah Hill för ”Moneyball”
Nick Nolte för ”Warrior”
Christopher Plummer för ”Beginners”
Max von Sydow för ”Extremely Loud & Incredibly Close”

Actress in a Leading Role
Glenn Close för ”Albert Nobbs”
Viola Davis för ”The Help”
Rooney Mara för ”The Girl with the Dragon Tattoo”
Meryl Streep för ”The Iron Lady”
Michelle Williams för ”My Week with Marilyn”

Actress in a Supporting Role
Bérénice Bejo för ”The Artist”
Jessica Chastain för ”The Help”
Melissa McCarthy för ”Bridesmaids”
Janet McTeer för ”Albert Nobbs”
Octavia Spencer för ”The Help”

Animated Feature Film
”A Cat in Paris” Alain Gagnol och Jean-Loup Felicioli
”Chico & Rita” Fernando Trueba och Javier Mariscal
”Kung Fu Panda 2” Jennifer Yuh Nelson
”Puss in Boots” Chris Miller
”Rango” Gore Verbinski

Art Direction
”The Artist” Laurence Bennett och Robert Gould
”Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2” Stuart Craig och Stephenie McMillan
”Hugo” Dante Ferretti och Francesca Lo Schiavo
”Midnight in Paris” Anne Seibel och Hélène Dubreuil
”War Horse” Rick Carter och Lee Sandales

Cinematography
”The Artist” Guillaume Schiffman
”The Girl with the Dragon Tattoo” Jeff Cronenweth
”Hugo” Robert Richardson
”The Tree of Life” Emmanuel Lubezki
”War Horse” Janusz Kaminski

Costume Design
”Anonymous” Lisy Christl
”The Artist” Mark Bridges
”Hugo” Sandy Powell
”Jane Eyre” Michael O’Connor
”W.E.” Arianne Phillips

Directing
”The Artist” Michel Hazanavicius
”The Descendants” Alexander Payne
”Hugo” Martin Scorsese
”Midnight in Paris” Woody Allen
”The Tree of Life” Terrence Malick

Documentary (Feature)
”Hell and Back Again”
Danfung Dennis och Mike Lerner
”If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front”
Marshall Curry och Sam Cullman
”Paradise Lost 3: Purgatory”
Joe Berlinger och Bruce Sinofsky
”Pina”
Wim Wenders och Gian-Piero Ringel
”Undefeated”
TJ Martin, Dan Lindsay och Richard Middlemas

Documentary (Short Subject)
”The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement”
Robin Fryday och Gail Dolgin
”God Is the Bigger Elvis”
Rebecca Cammisa och Julie Anderson
”Incident in New Baghdad”
James Spione
”Saving Face”
Daniel Junge och Sharmeen Obaid-Chinoy
”The Tsunami och the Cherry Blossom”
Lucy Walker och Kira Carstensen

Film Editing
”The Artist” Anne-Sophie Bion och Michel Hazanavicius
”The Descendants” Kevin Tent
”The Girl with the Dragon Tattoo” Kirk Baxter och Angus Wall
”Hugo” Thelma Schoonmaker
”Moneyball” Christopher Tellefsen

Foreign Language Film
”Bullhead” Belgien
”Footnote” Israel
”In Darkness” Polen
”Monsieur Lazhar” Kanada
”A Separation” Iran

Makeup
”Albert Nobbs”
Martial Corneville, Lynn Johnston och Matthew W. Mungle
”Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2”
Nick Dudman, Amanda Knight och Lisa Tomblin
”The Iron Lady”
Mark Coulier och J. Roy Helland

Music (Original Score)
”The Adventures of Tintin” John Williams
”The Artist” Ludovic Bource
”Hugo” Howard Shore
”Tinker Tailor Soldier Spy” Alberto Iglesias
”War Horse” John Williams

Music (Original Song)
”Man or Muppet” from ”The Muppets” Musik och text av Bret McKenzie
”Real in Rio” from ”Rio” Musik av Sergio Mendes och Carlinhos Brown, text av Siedah Garrett

Best Picture
”The Artist” Thomas Langmann, producent
”The Descendants” Jim Burke, Alexander Payne och Jim Taylor, producenter
”Extremely Loud & Incredibly Close” Scott Rudin, producent
”The Help” Brunson Green, Chris Columbus och Michael Barnathan, producenter
”Hugo” Graham King och Martin Scorsese, producenter
”Midnight in Paris” Letty Aronson och Stephen Tenenbaum, producenter
”Moneyball” Michael De Luca, Rachael Horovitz och Brad Pitt, producenter
”The Tree of Life” (de nominerade meddelas senare)
”War Horse” Steven Spielberg och Kathleen Kennedy, producenter

Short Film (Animated)
”Dimanche/Sunday” Patrick Doyon
”The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore” William Joyce och Brandon Oldenburg
”La Luna” Enrico Casarosa
”A Morning Stroll” Grant Orchard och Sue Goffe
”Wild Life” Amanda Forbis och Wendy Tilby

Short Film (Live Action)
”Pentecost” Peter McDonald och Eimear O’Kane
”Raju” Max Zähle och Stefan Gieren
”The Shore” Terry George och Oorlagh George
”Time Freak” Andrew Bowler och Gigi Causey
”Tuba Atlantic” Hallvar Witzø

Sound Editing
”Drive” Lon Bender och Victor Ray Ennis
”The Girl with the Dragon Tattoo” Ren Klyce
”Hugo” Philip Stockton och Eugene Gearty
”Transformers: Dark of the Moon” Ethan Van der Ryn och Erik Aadahl
”War Horse” Richard Hymns och Gary Rydstrom

Sound Mixing
”The Girl with the Dragon Tattoo”
David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce och Bo Persson
”Hugo”
Tom Fleischman och John Midgley
”Moneyball”
Deb Adair, Ron Bochar, Dave Giammarco och Ed Novick
”Transformers: Dark of the Moon”
Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush och Peter J. Devlin
”War Horse”
Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson och Stuart Wilson

Visual Effects
”Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2”
Tim Burke, David Vickery, Greg Butler och John Richardson
”Hugo”
Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman och Alex Henning
”Real Steel”
Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor och Swen Gillberg
”Rise of the Planet of the Apes”
Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White och Daniel Barrett
”Transformers: Dark of the Moon”
Scott Farrar, Scott Benza, Matthew Butler och John Frazier

Writing (Adapted Screenplay)
”The Descendants” Alexander Payne, Nat Faxon och Jim Rash
”Hugo” John Logan
”The Ides of March” George Clooney, Grant Heslov och Beau Willimon
”Moneyball” Steven Zaillian och Aaron Sorkin, samt Stan Chervin
”Tinker Tailor Soldier Spy” Bridget O’Connor och Peter Straughan

Writing (Original Screenplay)
”The Artist” Michel Hazanavicius
”Bridesmaids” Annie Mumolo och Kristen Wiig
”Margin Call” J.C. Chandor
”Midnight in Paris” Woody Allen
”A Separation” Asghar Farhadi

 
 

Nu är det dags för årets Oscarnomineringar! Följ dem live här på Film.nu, från klockan 14:30.

 

Vinn en uppladdningskväll med Mission: Impossible 1, 2 och 3 inför premiären av Mission: Impossible – Ghost protocol den 27 januari. Tävla om en bluray-box med de tre första Mission: Impossible-filmerna!

Allt du behöver göra för att vara med och tävla om bluray-boxen är att svara på frågan nedan och följa oss på Facebook eller Twitter (om du inte redan gör det, förstås). Extra stor chans att vinna har du som även kommenterar på Facebook eller twittrar om tävlingen. Läs mer om filmerna du kan vinna nedan.

Vilken skådespelare, förutom Tom Cruise, har spelat i samtliga av de tre första Mission: Impossible-filmerna?

Ditt namn (obligatoriskt)

Din e-post (obligatoriskt)

Adress (obligatoriskt)

Postnr (obligatoriskt)

Ort (obligatoriskt)

Användarnamn på Twitter?

Ålder?

captcha

Ange de tecken som visas ovan

Vill du öka dina vinstchanser?

Om du dessutom följer Film.nu på twitter och skickar denna tweet får du en extra lapp i hatten när vi drar vinnarna. Alternativt kan du ”gilla” vår sida på facebook samt kommentera en valfri av våra poster där.

Dessa filmer ingår i boxen

Mission: Impossible (1996). Regi: Brian de Palma
Cruise spelar Ethan Hunt, en hemlig agent som anklagas för morden på sitt eget spionteam. Han flyr från myndigheternas lönnmördare, bryter sig in i CIA:s säkraste valv, klamrar sig fast på taket till ett snabbtåg i full fart – allt för att hela tiden ligga ett steg före sina förföljare och komma närmare den skakande sanningen.

Mission: Impossible II (2000). Regi: John Woo
Ethan Hunt slår sig ihop med den vackra Nyah Hall (Thandie Newton) för att hindra den avhoppade agenten Sean Ambrose (Dougray Scott) från att släppa loss en ny form av terror på en intet ont anande värld. Innan uppdraget är slutfört kommer de att ha rest jorden runt och blivit tvungna att välja mellan allt som de håller kärt och allt de tror på.

Mission: Impossible III (2006). Regi: J.J. Abrams
Ethan lockas tillbaka in i hetluften av sina överordnade (Laurence Fishburne och Billy Crudup) och ställs denna gång emot sin hittills värste motståndare: den sadistiske vapenhandlaren Owen Davian (Philip Seymour Hoffman). Tillsammans med sitt team (Ving Rhames, Jonathan Rhys Meyers och Maggie Q) tvingas Ethan ut på ett äventyr som tar honom från Rom till Shanghai i försöket att rädda en tillfångatagen agent (Keri Russell) och hindra Davian från att eliminera sitt nästa mål: Ethans egen fru, Julia (Michelle Monaghan).

 
Guldbaggen. Foto: Svenska Filminstitutet

Guldbaggarna för 2011 års bästa prestationer inom svensk film delades ut i kväll. Bästa film blev Apflickorna och baggen för bästa regi gick till Ruben Östlund för Play.

Bästa film
Apflickorna
Producent: Helene Lindholm

Bästa regi
Ruben Östlund
för Play

Bästa kvinnliga huvudroll
Ann Petrén
för rollen som Jonna i Happy End

Bästa manliga huvudroll
Sven-Bertil Taube
för rollen som George i En enkel till Antibes

Bästa kvinnliga biroll
Cecilia Nilsson
för rollen som Inga i Simon och ekarna

Bästa manliga biroll
Jan Josef Liefers
för rollen som Ruben Lentov i Simon och ekarna

Bästa manuskript
Josefine Adolfsson och Lisa Aschan
för manuskriptet till Apflickorna

Bästa foto
Marius Dybwad Brandrud
för fotot i Play

Bästa klipp
Göran Hugo Olsson och Hanna Lejonqvist
för klippningen av The Black Power Mixtape 1967-1975

Bästa kostym
Moa Li Lemhagen Schalin
för kostymerna i Kronjuvelerna

Bästa ljud
Andreas Franck
för ljudet i Apflickorna

Bästa mask/smink
Anna-Lena Melin
för mask/smink i Gränsen

Bästa musik
Ahmir Questlove Thompson och Om’Mas Keith
för musiken i The Black Power Mixtape 1967-1975

Bästa scenografi
Roger Rosenberg
för scenografin i Kronjuvelerna

Bästa visuella effekter
Håkan Blomdahl och Torbjörn Olsson
för visuella effekter i Kronjuvelerna

Bästa utländska film
Nader och Simin – en separation
Regi Asghar Farhadi

Bästa kortfilm
Las Palmas
Regi Johannes Nyholm

Bästa dokumentärfilm
At Night I Fly
Regi Michel Wenzer

Hedersguldbagge
Skådespelerskan Inga Landgré

Gullspira
Regissörerna och producenterna Ylva-Li Gustafsson och Lennart Gustafsson

 
 
Film.nu