Arnold Schwarzenegger under Zerokonferansen i november 2011. Foto: Eirik Helland Urke/Zero Emission Resource Organisation/flickr (CC BY 2.0)

Schwarzenegger, Stallone och Håfström

Max von Sydow kan få Oscar

 

Här är alla nominerade

Skådespelerskan Jennifer Lawrence och Oscarakademins ordförande Tom Sherak presenterade de nominerade. Foto: Todd Wawrychuk/A.M.P.A.S.

Idag presenterades oscarnomineringarna, inför galan den 26 februari. Max von Sydow nominerades för sin insats i Extremely Loud & Incredibly Close.

Förutom Max von Sydow finns fler svenskar bland de nominerade. Bo Persson kan få en Oscar för ljudmixningen i ”The Girl with the dragon tattoo”. ”Tinker Tailor Soldier Spy”, regisserad av Tomas Alfredson, nominerades i tre kategorier, dock ej regi.

Här är alla nominerade. Vi behåller originalnamnen på kategorierna för tydlighetens skull.

Actor in a Leading Role
Demián Bichir för ”A Better Life”
George Clooney för ”The Descendants”
Jean Dujardin för ”The Artist”
Gary Oldman för ”Tinker Tailor Soldier Spy”
Brad Pitt för ”Moneyball”

Actor in a Supporting Role
Kenneth Branagh för ”My Week with Marilyn”
Jonah Hill för ”Moneyball”
Nick Nolte för ”Warrior”
Christopher Plummer för ”Beginners”
Max von Sydow för ”Extremely Loud & Incredibly Close”

Actress in a Leading Role
Glenn Close för ”Albert Nobbs”
Viola Davis för ”The Help”
Rooney Mara för ”The Girl with the Dragon Tattoo”
Meryl Streep för ”The Iron Lady”
Michelle Williams för ”My Week with Marilyn”

Actress in a Supporting Role
Bérénice Bejo för ”The Artist”
Jessica Chastain för ”The Help”
Melissa McCarthy för ”Bridesmaids”
Janet McTeer för ”Albert Nobbs”
Octavia Spencer för ”The Help”

Animated Feature Film
”A Cat in Paris” Alain Gagnol och Jean-Loup Felicioli
”Chico & Rita” Fernando Trueba och Javier Mariscal
”Kung Fu Panda 2” Jennifer Yuh Nelson
”Puss in Boots” Chris Miller
”Rango” Gore Verbinski

Art Direction
”The Artist” Laurence Bennett och Robert Gould
”Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2” Stuart Craig och Stephenie McMillan
”Hugo” Dante Ferretti och Francesca Lo Schiavo
”Midnight in Paris” Anne Seibel och Hélène Dubreuil
”War Horse” Rick Carter och Lee Sandales

Cinematography
”The Artist” Guillaume Schiffman
”The Girl with the Dragon Tattoo” Jeff Cronenweth
”Hugo” Robert Richardson
”The Tree of Life” Emmanuel Lubezki
”War Horse” Janusz Kaminski

Costume Design
”Anonymous” Lisy Christl
”The Artist” Mark Bridges
”Hugo” Sandy Powell
”Jane Eyre” Michael O’Connor
”W.E.” Arianne Phillips

Directing
”The Artist” Michel Hazanavicius
”The Descendants” Alexander Payne
”Hugo” Martin Scorsese
”Midnight in Paris” Woody Allen
”The Tree of Life” Terrence Malick

Documentary (Feature)
”Hell and Back Again”
Danfung Dennis och Mike Lerner
”If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front”
Marshall Curry och Sam Cullman
”Paradise Lost 3: Purgatory”
Joe Berlinger och Bruce Sinofsky
”Pina”
Wim Wenders och Gian-Piero Ringel
”Undefeated”
TJ Martin, Dan Lindsay och Richard Middlemas

Documentary (Short Subject)
”The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement”
Robin Fryday och Gail Dolgin
”God Is the Bigger Elvis”
Rebecca Cammisa och Julie Anderson
”Incident in New Baghdad”
James Spione
”Saving Face”
Daniel Junge och Sharmeen Obaid-Chinoy
”The Tsunami och the Cherry Blossom”
Lucy Walker och Kira Carstensen

Film Editing
”The Artist” Anne-Sophie Bion och Michel Hazanavicius
”The Descendants” Kevin Tent
”The Girl with the Dragon Tattoo” Kirk Baxter och Angus Wall
”Hugo” Thelma Schoonmaker
”Moneyball” Christopher Tellefsen

Foreign Language Film
”Bullhead” Belgien
”Footnote” Israel
”In Darkness” Polen
”Monsieur Lazhar” Kanada
”A Separation” Iran

Makeup
”Albert Nobbs”
Martial Corneville, Lynn Johnston och Matthew W. Mungle
”Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2”
Nick Dudman, Amanda Knight och Lisa Tomblin
”The Iron Lady”
Mark Coulier och J. Roy Helland

Music (Original Score)
”The Adventures of Tintin” John Williams
”The Artist” Ludovic Bource
”Hugo” Howard Shore
”Tinker Tailor Soldier Spy” Alberto Iglesias
”War Horse” John Williams

Music (Original Song)
”Man or Muppet” from ”The Muppets” Musik och text av Bret McKenzie
”Real in Rio” from ”Rio” Musik av Sergio Mendes och Carlinhos Brown, text av Siedah Garrett

Best Picture
”The Artist” Thomas Langmann, producent
”The Descendants” Jim Burke, Alexander Payne och Jim Taylor, producenter
”Extremely Loud & Incredibly Close” Scott Rudin, producent
”The Help” Brunson Green, Chris Columbus och Michael Barnathan, producenter
”Hugo” Graham King och Martin Scorsese, producenter
”Midnight in Paris” Letty Aronson och Stephen Tenenbaum, producenter
”Moneyball” Michael De Luca, Rachael Horovitz och Brad Pitt, producenter
”The Tree of Life” (de nominerade meddelas senare)
”War Horse” Steven Spielberg och Kathleen Kennedy, producenter

Short Film (Animated)
”Dimanche/Sunday” Patrick Doyon
”The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore” William Joyce och Brandon Oldenburg
”La Luna” Enrico Casarosa
”A Morning Stroll” Grant Orchard och Sue Goffe
”Wild Life” Amanda Forbis och Wendy Tilby

Short Film (Live Action)
”Pentecost” Peter McDonald och Eimear O’Kane
”Raju” Max Zähle och Stefan Gieren
”The Shore” Terry George och Oorlagh George
”Time Freak” Andrew Bowler och Gigi Causey
”Tuba Atlantic” Hallvar Witzø

Sound Editing
”Drive” Lon Bender och Victor Ray Ennis
”The Girl with the Dragon Tattoo” Ren Klyce
”Hugo” Philip Stockton och Eugene Gearty
”Transformers: Dark of the Moon” Ethan Van der Ryn och Erik Aadahl
”War Horse” Richard Hymns och Gary Rydstrom

Sound Mixing
”The Girl with the Dragon Tattoo”
David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce och Bo Persson
”Hugo”
Tom Fleischman och John Midgley
”Moneyball”
Deb Adair, Ron Bochar, Dave Giammarco och Ed Novick
”Transformers: Dark of the Moon”
Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush och Peter J. Devlin
”War Horse”
Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson och Stuart Wilson

Visual Effects
”Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2”
Tim Burke, David Vickery, Greg Butler och John Richardson
”Hugo”
Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman och Alex Henning
”Real Steel”
Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor och Swen Gillberg
”Rise of the Planet of the Apes”
Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White och Daniel Barrett
”Transformers: Dark of the Moon”
Scott Farrar, Scott Benza, Matthew Butler och John Frazier

Writing (Adapted Screenplay)
”The Descendants” Alexander Payne, Nat Faxon och Jim Rash
”Hugo” John Logan
”The Ides of March” George Clooney, Grant Heslov och Beau Willimon
”Moneyball” Steven Zaillian och Aaron Sorkin, samt Stan Chervin
”Tinker Tailor Soldier Spy” Bridget O’Connor och Peter Straughan

Writing (Original Screenplay)
”The Artist” Michel Hazanavicius
”Bridesmaids” Annie Mumolo och Kristen Wiig
”Margin Call” J.C. Chandor
”Midnight in Paris” Woody Allen
”A Separation” Asghar Farhadi

 

Kommentarer avstängda.

 
 
Film.nu